Piaskowanie to proces technologiczny, w którym wykorzystuje się właściwości ściernych materiałów, w celu wykonania obróbki poprzez sprężone powietrze. Możemy je podzielić na dwa rodzaje pyłowe i bezpyłowe. 

Piaskowanie

Proces piaskowania jest wykorzystywany głównie w przemyśle. Używa się go w wielu gałęziach tej dziedziny, gdyż efekty mogą być bardzo uniwersalne. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie jest konieczność wygładzanie czy oczyszczenia jakiejś powierzchni. Może to być metal, tworzywo sztuczne, stal czy drewno. Poprzez piaskowanie będziemy w stanie uzyskać znacznie gładszą powierzchnię niż w przypadku szlifowania. Dodatkowo dotarcie w trudno dostępne miejsce jest znacznie prostsze. Piaskowanie bez problemu poradzi sobie z usuwaniem rdzy, czyszczeniem chodników czy konstrukcji metalowych oraz stalowych. Poradzi sobie także z usuwanie starych farb czy lakierów. Jest ono również wykorzystywane w procesach matowienia szkła oraz w czasie przygotowywanie powierzchni do malowania.

Ścierniwo do piaskowania

To jak będzie wyglądał efekt naszej pracy, jest zależne od tego, na jaki rodzaj ścierniwa do piaskowania się zdecydujemy. Powinniśmy je dopasować do konkretnej powierzchni, pożądanego rezultatu oraz rodzaju maszyny, z jakiej zamierzamy korzystać. Kiedy mamy do czynienia z piaskarkami ciśnieniowymi, możemy korzystać z wielu rodzajów ścierniwa. W wielu wypadkach ścierniwem w czasie piaskowania będzie piasek kwarcowy, jednak nie jest to jedyna opcja. Możemy również zastosować żużel pomiedziowy, kulki szklane, piasek szklarski, korund, śrut, metal, suchy lód, szlakę miedziową, mineralne granaty, a w niektórych sytuacjach nawet pokruszone skorupy orzechów. Aktualnie najpopularniejszym ścierniwem do piaskowania jest elektrokorund, który charakteryzuje się kilkadziesiąt razy większą twardością niż piasek. Używa się go między innymi w czasie obróbki szkła. Jako ścierniwo do piaskowania używa się także materiałów ceramicznych, takich jak węglik krzemu. Jest on niezwykle twardy oraz radzi sobie z wahaniami temperatur.